Unsere Logistiker im Rahmen vom Projekt ERASMUS+ in Hildburghausen

Technik logistyk to kolejna grupa zawodowa z naszej szkoły, która miała okazję uczestniczyć w zagranicznych praktykach zawodowych.

Uczniowie odbywali praktyki w Niemczech. Ich wyjazd możliwy był dzięki udziałowi w projekcie “ Organizowanie praktyk zagranicznych dla uczniów technikum”. Projekt realizowany był w ramach program Erasmus + i współfinansowany był przez Unię Europejską. Poniżej przedstawiamy relację z dwutygodniowego pobytu uczniów.
W HBZ w Hildburghausen o ciekawe zajęcia teoretyczne i praktyczne zadbało dwóch wykładowców. Mile wspominamy intensywne lekcje w sali wykładowej, które poszerzyły naszą wiedzę logistyczną i językową. Szczególne podobała nam się wizyta w fabryce pomp i części do samochodów, gdzie w dziale przyjmowania i wysyłki towarów zobaczyliśmy w praktyce jak odbywa się rozładowywanie, załadunek i pakowanie towarów. Po przeprowadzeniu prawdziwej inwentury, szkoleniu na przyrządach mierniczych, zobaczyliśmy jakie możliwości ma młodzież niemiecka i jak przebiega szkolenie zawodowe w Niemczech- to wszystko podczas zajęć w centrum szkoleniowym w Eisfeld. Dyrektor ośrodka szkoleniowego pan Kai Michaelis zadbał również o to, byśmy poznali kulturę i zwyczaje w Niemczech i tak zwiedziliśmy muzeum mleka i reklamy, gdzie właściciel pokazał nam swoją niezwykłą kolekcję naczyń, opakowań, narzędzi i starych reklam. Nie ukrywamy, że zaciekawiła nas również powojenna historia Niemiec, zobaczyliśmy gdzie przebiegała granica między Niemcami wschodnimi i zachodnimi czyli die DDR i die BRD, wspólnie rozwiązaliśmy quiz w muzeum i wysłuchaliśmy wspomnień ludzi, którzy pamiętają te czasy. W sobotę zwiedziliśmy przepiękne miasto w Bawarii nad rzeką Men. Starówka Bambergu, która jest wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO to zabytki, piękne widoki, szum wody ale również lokale, gdzie na zaproszenie p. Michaelis próbowaliśmy regionalnej kuchni i jedynego w Niemczech Rauchbier. Nie rezygnowaliśmy również z aktywności fizycznej, bo przecież wyjście basen, wędrówki po okolicy, jogging to wspólne spędzanie czasu i możliwość poznania się.

Opracowanie: Anna Płaczkowska