Unia Europejska 2      2019-05-16 19:39:39

Praktyki w Hiszpanii - czas wolny.

( Projekt: „ Europejska mobilność uczniów ZS Nr 2 w Ostrzeszowie – nowe umiejętności, nowe doświadczenia”)

Udział w projektach zagranicznych praktyk zawodowych realizowanych w naszej szkole to nie tylko szansa na zdobycie interesującego doświadczenia i poszerzenie umiejętności zawodowych, jest to także świetna okazja do zapoznania się z kulturą kraju goszczącego. Miało okazję przekonać się o tym 16 uczniów, którzy wyjechali na praktyki do Granady w Hiszpanii.

Uczniowie kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych i technik architektury krajobrazu oprócz praktyk zawodowych odbywanych w hiszpańskich firmach, dzięki bogatemu programowi kulturowemu mieli także szansę zgłębiać i poznawać zabytki Andaluzji - najbardziej położonego na południu regionu Hiszpanii. Zwiedzanie zaczęło się już po przylocie do Malagi, kiedy to od razu z lotniska grupa udała się na plażę, aby integrować się pośród palm z grupą młodzieży, która przyjechała również na praktyki ze Śląska. Następnego dnia, w niedzielę byliśmy na jedynej w swoim rodzaju wycieczce w Alpujarra. Cały dzień zwiedzaliśmy malowniczo położone wioski górskie: Pampaneira, Bubión, Trevélez i Capileira, które charakteryzują się białą, chaotyczną zabudową, krętymi i wąskimi uliczkami, którymi chodząc łatwo można się zgubić, a przez to jeszcze lepiej odczuć urok miejsca.
W wioskach była okazja zakupić regionalne produkty, a szczególna atrakcja czekała na uczniów w Trevélez, gdzie odwiedziliśmy wędzarnię hiszpańskiej szynki "jamón serrano", zobaczyliśmy                               i usłyszeliśmy jak krok po kroku odbywa się przygotowanie tego tak typowego dla Hiszpanii produktu. W tej wiosce był też czas na tradycyjny obiad, gdzie mieliśmy możliwość spróbować typowe danie regionalne "plato alpujarreño". W poniedziałek po pierwszym dniu praktyk, po południu czekała na nas chyba największa atrakcja kulturowa wyjazdu - wizyta z przewodnikiem w Alhambrze, która jest drugim zaraz po kościele Sagrada Familia w Barcelonie, najczęściej odwiedzanym zabytkiem Hiszpanii.

W ciepłe wtorkowe popołudnie razem z przemiłym przewodnikiem Arturo, który opowiadał o historii Granady spacerowaliśmy krętymi uliczkami po malowniczej i najstarszej dzielnicy miasta Albaicinie.               W środę natomiast kolejnym punktem programu była wizyta w Carmen de los Martires - ogrodzie                                  w stylu romantycznym, w którym uczniowie architektury krajobrazu mieli możliwość poczuć się jak w swoim żywiole.

Również weekend obfitował w kulturowe atrakcje. W niedzielę uczestniczyliśmy w wycieczce do Kordoby, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jedną z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii - Wielki Meczet – Katedrę (  Mezquita - Catedral de Córdoba) zachwycającą swą architektoniczną harmonią. Swym urokiem urzekały nas ogrody skrywane w Alcazar Królów Chrześcijańskich a spacer po pięknym Moście Rzymskim stanowił dopełnienie naszych kulturowych wrażeń. Intersującym doświadczeniem była także wizyta w Muzeum Sztuki Współczesnej.

Dopełnieniem kulturowych wrażeń było zwiedzanie Sacromonte – dzielnicy Granady słynącej z zamieszkiwanych przez ludzi jaskiń. A absolutną  przysłowiową „ wisienką na torcie” był wieczór Flamenco – pełen pasji, tradycji i gorącego hiszpańskiego temperamentu.

Opiekunki grup:

Marta Gaszewska i Ewelina Ulichnowska - Kosik