Ogólny      2016-10-18 21:23:42

Wielkopolski Dzień Pyrka w ZS nr 2

18 października w Zespole Szkół Nr 2 odbyła się pierwsza edycja Wielkopolskiego Dnia Pyrka.

Głównym celem spotkania było przywrócenie świetności ziemniaka, poprzez przypomnienie jego historii, możliwości zastosowania w różnych dziedzinach życia, nieocenionej wartości odżywczej i mnogości jego odmian. Służyły temu prezentacje multimedialne oraz pokaz nowoczesnych metod sporządzania ciasta ziemniaczanego.
Chcieliśmy również zachęcić młodzież do zwiększenia spożywania ziemniaków nie tylko w formie niezdrowych przekąsek, ale pełnowartościowych potraw. Inicjatywa została sfinansowana ze środków Stowarzyszenia Na Rzecz Pomocy Szkole Fumowcy. Pomysłodawczynią Dnia Pyrka była Pani Maria Mądra, członek stowarzyszenia oraz mama dwóch uczniów naszej szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyła się degustacja potraw sporządzonych przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: zupa ziemniaczana, placki ziemniaczane, pyry z gzikiem, pieczone ziemniaczki, sałatka ziemniaczana. Do skosztowania ustawiały się kolejki chętnych.
O kartoflach było również na wesoło, w formie piosenek, skeczy i gier słownych przygotowanych przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego, których występ wprowadził wszystkich uczestników spotkania w wesoły nastrój. Imprezę uatrakcyjnił koncert zespołu The FoomiX.
Podczas Wielkopolskiego Dnia Pyrka w naszej szkole gościliśmy Starostę Ostrzeszowskiego Lecha Janickiego, Wicestarostę Adama Mickiewicza oraz Marię Mądrą, którzy z dużym sentymentem wspominali ziemniaczane smaki dzieciństwa.
Tegoroczna pierwsza edycja Wielkopolskiego Dnia Pyrka zgromadziła blisko 140 uczniów i zaproszonych gości. Projekt przygotowało 40 uczniów naszej szkoły i wielu nauczycieli. Ten dzień przeszedł do historii, ale z pewnością wpisze się na stałe w kalendarz imprez w Zespole Szkół Nr 2.
Zapraszamy również do zapoznania się z TEKSTAMI SATYRYCZNYMI.

Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny